Korzystanie z dronów w świetle przepisów
Loty dronem mogą być świetną zabawą dla całej rodziny. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że pozornie niewinny lot może stwarzać duże zagrożenie? Warto znać przepisy dotyczące dronów, które obowiązują w polskim prawie, ponieważ za ich złamanie grożą surowe konsekwencje. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym informujemy jakie obowiązki należy spełnić, aby cieszyć się lotem dronami bez przykrych następstw.
Czy należy mieć specjalny certyfikat do lotów dronem?
Używanie drona jest świetną zabawą, ale też możliwością oglądania niesamowitych zdjęć i filmów z drona, które urządzenie może wykonać z góry. Jeśli zamierzasz profesjonalnie korzystać z drona, który waży powyżej 250 gram, konieczne jest uzyskanie certyfikatu EU Drone Licence, na który składają się certyfikaty podstawowe od A1 do A3, a także uzupełniający certyfikat A2, który dotyczy dronów od pół kilo do dwóch kilogramów. Certyfikat podstawowy jest niezbędny dla każdego drona, który przekracza wagę 250 gramów. Drony, które ważą powyżej 2 kilogramy są zobowiązane do zachowanie odległości minimum 150 metrów od budynków. Natomiast każdy, bez względu na wagę, musi być wyposażony w system śledzenia.
Czego dron nie może robić?
Według zasad prawa bardzo istotne jest, aby lecącego drona nie stracić z zasięgu wzroku, nie może również lecieć wyżej niż 120 metrów ponad ziemią. Koniecznie pamiętajmy, aby nie używać ich na lotniskach, aby nie zakłócały lotów samolotów oraz na terenach przemysłowych, czy w okolicach linii energetycznych. Niedozwolone ze względów bezpieczeństwa są tereny elektrowni, wodociągów czy różnego rodzaju kopalni oraz Parki Narodowe z uwagi na możliwość wyrządzenia krzywdy zwierzętom. Osoby kierujące dronem muszą zachować odległość minimum 30 metrów od innych ludzi.